Kategorie
Zdrowie

Jak hodować grzybka tybetańskiego?

Hodowla grzybka tybetańskiego nie jest wymagające, a stwarza wiele korzyści dla zdrowia. Sprawdź jak zrobić własnego grzybka tybetańskiego znanego też pod nazwą kefirowego! używa się do tego ziarna kefirowe oraz mleko.

Grzyb tybetański – hodowanie

Hodowanie grzybka tybetańskiego zaczyna się od zakupu ziarna kefirowego. Są to ziarenka, przypominające wyglądem małego. Używa się je przy hodowaniu kefiru od stuleci. Składają się z grupy mikroorganizmów, które posiadają specyficzne właściwości, które umożliwiają zrobienie z mleka musującego, kwaśnego napoju.
Kolejnym niezbędnym składnikiem jest odpowiednie mleko. Najlepiej stosować do niego mleka prosto od krowy, minimalnie przetworzonego. Jednak spokojnie da się hodować grzybka tybetańskiego przy użyciu każdego rodzaju mleka, nawet takiego zakupionego w supermarkecie, które zostało poddane procesom pasteryzacji.
Warto nie zapominać o tym, iż proporcje mleka i grzybka tybetańskiego mają wynosić tyle, aby grzybek stanowił tylko 5% całego kefiru. Czyli przykładowo na 1 litr mleka powinno się wykorzystać około 50 gramów ziarna kefirowego. Grzybki będą się rozrastały, dlatego bezdyskusyjnie trzeba dopilnować, aby zawartość grzybka nie przekroczyła około 10%.

Grzybek kefirowy – hodowanie krok po kroku

Najważniejszym krokiem, aby nasz grzybek urósł będzie utworzenie kefiru i nakarmienie go. Grzybek rośnie ciągle, dlatego warto go monitorować.
Powinno zaopatrzyć się w słoik i umieścić tam naszego grzybka. Potem trzeba zalać grzybka mlekiem. Nie musi być ono ciepłe, może być takie prosto z lodówki, chociaż ocieplenie go przyspieszy proces fermentacji. Warto pamiętać o tym, aby pozostawić w słoiku odrobinę wolnego miejsca, bo nasz grzybek będzie wydzielał dwutlenek węgla, który będzie swobodnie wydostawać się poza mleko. Słoik można przykryć, ale nie trzeba go zakręcać. Można po prostu położyć na nim zakrętkę lub przykryć go gazą.


https://wieczniemloda.com/grzybek-tybetanski-przepis-wlasciwosci-i-przeciwwskazania-hodowla-2897


Grzybek powinien mieć wymieniane mleko co 24 godziny. Należy go umyć, oczyścić słoik i powtórzyć zalewanie mlekiem. Trzeba nie zapominać o zmieszaniu mleka z grzybkiem drewnianą łyżką lub potrząsaniu słoikiem. Jeśli zapomnimy o grzybku, rozpuści się on w kefirze i będzie do niczego.
Co zrobić, gdy chcemy mieć przerwę od hodowli grzybka tybetańskiego i robienia kefiru? Wystarczy umyć dokładnie grzybka, a następnie osuszyć go na słońcu lub w suszarce. Grzybek tybetański można także mrozić. Jednak należy pamiętać, iż najlepsze dla grzybka jest to, gdy ciągle się powiększa i ciągle jest używany.