Kategorie
Technologia

Standard publicznych sanitariatów

Standard toalet zbiorowych przez ostatnie 30 lat uległ gigantycznemu podwyższeniu. Rozwój infrastruktury w Polsce pociągnął za sobą naturalnie pojawienie się większej ilości publicznych toalet. Z jednej strony toalety ogólnodostępne powstały w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było, przykładowo na stacjach benzynowych, z drugiej strony powstały zupełnie nowe typy miejsc, gdzie takie toalety znalazły miejsce.

Naturalnie standard tego rodzaju przybytków publicznych jest różny, zależy od standardu danego miejsca. Natomiast pewne podstawowe wzorce higieniczne winny obowiązywać w każdej toalecie publicznej. Różnie z tym bywa. Trzeba zaakcentować, że właśnie higiena i wrażenia estetyczne mogą zaważyć o naszej opinii na temat całego miejsca.


plastikowe suszarki do rąk


 

Wespół ze wzrostem standardów generalnie wszystkich miejsc publicznych wzrósł niezaprzeczalnie generalny poziom toalet. Dotyczy to zarówno wyposażenia, czyli umywalek, muszli, pisuarów, podajników papieru, podajników mydła, suszarek do rąk jak i wystroju. Częstokroć są to naprawdę bardzo estetyczne miejsca, z najwyższej klasy designem całości, zrealizowane ze stylem.

Do miejsc, w których powinny być oddane do użytku toalety publiczne zalicza się: bary, restauracje, kawiarnie, galerie handlowe, kina, teatry, stacje benzynowe, wystawy, muzea, kluby, puby, dyskoteki, domy kultury.

Wyposażenie toalet publicznych

Elementy wyposażenia są dość powtarzalne. Innowacją ostatnich lat są struktury mające na celu udogodnienie korzystania z WC dla osób niepełnosprawnych. Są to przede wszystkim specjalne uchwyty.

Standardowe wyposażenie toalety publicznej to tak oczywiste elementy jak umywalki, muszle klozetowe, pisuary, podajniki ręczników, dozowniki mydła w płynie, suszarki do rąk.

Różne standardy wyposażenia toalet publicznych na przykładzie suszarek do rąk

Suszarki do rąk to nader praktyczne urządzenie pozwalające na higieniczne osuszenie dłoni. Suszenie polega na działaniu odpowiednio silnego strumienia ciepłego powietrza. Uruchomienie odbywa się częstokroć na zasadzie fotokomórki – należy ustawić ręce w odpowiednim miejscu. Bywają też włączniki na przycisk. Modeli suszarek do rąk jest bardzo mnogo, większość funkcjonuje jednakże w podobny sposób – to znaczy jest jeden wylot powietrza. Spotkać można również tak zwane suszarki kieszeniowe, gdzie powietrze jest kierowane na ręce z dwóch stron.

Jak chyba we większości rodzajów urządzeń kupić można suszarki z nieco gorszych surowców, często plastikowe, mniej odporne na zużycie jak i te wykonane z materiałów odporniejszych przykładowo z obudową metalową.