Kategorie
Natura

Wspaniałe własności lawendy

Lawenda jest jedną z bardzie znanych roślin pochodzących z regionu Morza Śródziemnego. Dzisiaj jej uprawy spotkać można w nieomalże całej Europie, m. in. w Polsce, w której już dawno zdobyła olbrzymią popularność jako roślina lecznicza. W jakich sytuacjach można skorzystać ze wsparcia lawendy? Co sprawiło, że lawenda stała się tak popularna na całym świecie?

Lawenda to przede wszystkim urodne kwiaty, będące źródłem cennych dla naszego zdrowia olejków eterycznych. To również fitosterole, garbniki oraz kwasy organiczne, które mogą dobrze wpływać na nasz organizm. Jakie przypadłości można zwalczać za pomocą lawendy?

Kwiaty na urodziny
Lawenda, jako flora lecznicza, wykorzystywana jest przede wszystkim w aromaterapii. Z lawendy mogą korzystać te osoby, które szukają naturalnego środka na uspokojenie, oraz ci, którym życie utrudniają przykre skurcze. Olejek lawendowy ma z kolei właściwości dezynfekujące, jest zatem z powodzeniem stosowany przy problemach skórnych.

Warto też pamiętać, iż lawenda może się wspaniale sprawdzić w roli przyprawy. Jej liście są znakomitym dodatkiem do potraw z mięs, ich obecność niejednokrotnie uwzględniają również przepisy na zupy i potrawy z ryb. Liście lawendy można też dodawać do wielu sałatek, dzięki czemu staną się one jeszcze smaczniejsze i zdrowsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *