Kategorie
Zdrowie

Nieurazowe obrzęki – przyczyny

Napuchnięta i obolała kończyna nie zawsze musi świadczyć o urazowej etiologii jej dolegliwości. Gdy nie znamy przyczyny zmian w elastyczności i jej kształcie powinniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny i czucie. Lekarz powinien także zebrać należyty wywiad. Wiele chorób współistniejących może być powodem obrzęku. Najczęstszą przyczyną, szczególnie u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. Szczególnie to zaburzenia odpływu żylnego objawiają się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

Niewydolność serca jest jednym z najpowszechniejszych powodów obrzęku nóg u osób w zaawansowanym. Nierzadko ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego rodzaju zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Ludzie starsi nierzadko mają nieprawidłowo działający układ termoregulacji. W ich przypadku choćby krótkotrwała ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może powodować problemy z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe także mogą stwarzać opuchnięcia kończyn. Szczególne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem. 

https://krakow.bodymove.pl/supinacja/

Zbytnie gromadzenie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niepowiązana z urazem, w której zaobserwujemy ograniczoną ruchomość kończyny, jej opuchnięcie lub zaczerwienienie powinna wzbudzać nasz niepokój. Najprawdopodobniej przyczyną takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji winniśmy jak najszybciej udać się do lekarza by otrzymać skierowanie na potrzebne badania. Niewłaściwie działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to zaistnienie przykurczy oraz doprowadzi do jeszcze znaczniejszej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym okresem powrotu do zdrowia oraz żmudną i uciążliwą rehabilitacją. Zatem trzeba działać bezzwłocznie i zdecydowanie. Jedynie takie działanie pozwoli nam na szybki powrót to zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *